Podroze

Podroze

Podroze

Nawiązanie kontaktów handlowych z Chinami to także świetna okazja na zwiedzenie tego pięknego kraju. Chiny są krajem górzystym, niziny zajmują tylko 10 procent powierzchni kraju. Jedną z najsłynniejszych i najbardziej rozległych nizin jest Nizina Mandżurska, którą także otaczają góry. Niedaleko niziny znajdują się Góry Wschodnimandżurskie.seofabryka.pl Inną słynną niziną jest, nieco mniejsza od Mandżurskiej, Nizina Chińska w dolnym biegu Huang He. We wschodniej części znajdują się także niziny dolnego i środkowego biegu Jangcy. Wyżyn mamy w Chinach zdecydowanie więcej. Jedną z najsłynniejszych wyżyn na powierzchni Chin jest Wyżyna Tybetańska (jedna z najwyższych na naszej planecie). Najwyższe górskie pasma, Karakorum ze szczytem K2, otaczają tę wyżynę.

Od zachodu rozciągają się Himalaje ze słynny szczytem – Mount Everestem. Szczyt, który jest bohaterem filmów czy książek, nazywa się inaczej Czomolungma. Mierzy ona 8848 metry nad poziomem morza. Miejscowa ludność uważa, że szczyt ten jest siedzibą bogów. Po raz pierwszy Mount Everest zdobyty został w 1953 roku. W 1978 roku na szczyt dotarła Wanda Rutkiewicz, będąc pierwszą Europejką i trzecią kobietą na świecie, której się to udało. Nie zawsze jednak próby sięgnięcia szczytu kończyły się szczęśliwie. W 1996 roku burza śnieżna pozbawiła życia osiem osób. W ostatnich latach himalaistów pokonała lawina i trzęsienie ziemi. Trzęsienie ziemi w 2015 roku zabiło aż 19 osób.

Podroze

Innym symbolem Chin jest słynny Mur Chiński. Wielki Mur Chiński to zbiorcza nazwa systemów obronnych – zapór, fortów, murów. Rozciąga się on na długość około 2400 kilometrów. Warto go zobaczyć, szczególnie, że od 2007 roku jest jednym z siedmiu nowych cudów świata. Umocnienia, które obecnie składają się na mur, pochodzą aż z czasów przed naszą erą. Pierwszy mur miał wznieść pierwszy cesarz Chin w III wieku przed naszą erą.

Prowadząc interesy w Chinach głównie interesują nas duże miasta. Takimi miastami może być pierwszy pod względem liczby ludności Szanghaj czy też drugi w kolejce Pekin. Oba te miasta mieszczą wiele milionów mieszkańców. Niezwykle ciekawa jest ich architektura, łącząca tradycyjne budynki w charakterystycznym, wschodnim stylu, z nowoczesnością, szklanymi biurowcami i drapaczami chmur. Zarówno Pekin, jak i Szanghaj mają wysoko rozwinięty przemysł samochodowy, elektroniczny, chemiczny, rafineryjny czy włókienniczy.

Uczenie się języka chińskiego niezwykle pomaga przy poruszaniu się po Chinach i prowadzeniu interesów. Coraz więcej Chińczyków pracujących na wysokich stanowiskach zna angielski, jednak wyjeżdżając do Chin warto pojechać tam z tłumaczem.

Wpis zawdzięczamy